blogIBC80px COLORb        

 • entrada
 • cursa
 • picat
 • musica
 • programa me
 • webspunt
 • cercle
 • mikado
 • flashmob
 • El nostre centre és...
 • Esport
 • Innovació
 • Música
 • Competicions
 • Concursos
 • Premis
 • Teatre
 • Cohesió social

L’INS Baix Camp promou la mobilitat europea i internacional del seu alumnat

IMG 20160619 124230 1
Foto erasmusRoma

 

 

Alumnat de Batxibac

Des del 18 de juny al 2 de juliol ,en el marc del programa ERASMUS + i amb la col·laboració del centre MFR Le Belvedère de Sallanches (França) el nostre alumnat de 1r de Batxibac, doble titulació de batxillerat català i francès que imparteix el centre des del curs 15/16 ,marxarà a aquesta ciutat francesa a realitzar les pràctiques de la matèria optativa de Batxillerat anomenada Estada a l’Empresa. Treballaran a la Librairie Livres en tête, a Zanin Pâtissier et chocolatier, a Le jardin des fleurs... entre d’altres empreses.

Els alumnes són acollits per famílies franceses amb fills que estudien en aquest centre especialitats de BAC Professional o bé SAPAT (Serveis a les persones i al territori) . Les pràctiques es combinen amb activitats esportives com excursions de muntanya o visites culturals a Ginebra, Annecy, museus, etc.

La segona part d’aquest projecte amb l’alumnat de Batxibac consistirà en la rebuda d’un grup de 12 alumnes francesos del mateix centre escolar, que restaran tres setmanes a Reus per fer pràctiques en empreses de la ciutat i seran acollits per les famílies de l’alumnat del nostre institut.

 

Alumnat de Cicles Formatius de GM i GS

Des del dia 1 de juny i fins el 30, el nostre centre tindrà quatre alumnes a Salanches, fent pràctiques en empreses. Hi ha dos alumnes d’Activitats comercials, un alumne d’SMX i una alumna de CAI que faran pràctiques en comerços i una residència d’avis respectivament. Aquesta estada a l’empresa està emmarcada en el programa ERASMUS+ . També tenim tres alumnes de cicles formatius a Roma, una d’elles treballant a l’àrea de turisme de l’Ajuntament i dues més en una farmàcia.

Dins el mateix programa ERASMUS+, una alumna de GS d’ADFI marxarà dos mesos a fer pràctiques en un museu a Alemanya i una altra, de Gestió de vendes, a la Universitat de Lublin (Polònia)

Intercanvi amb el Quebec

I per seguir amb els intercanvis lingüístics que promou el nostre centre, des del Departament d’Ensenyament se’ns ha concedit un intercanvi amb el Quebec. El durà a terme una alumna del nostre centre, que cursarà 4t d’ESO el setembre vinent . L’intercanvi consistirà en que una alumna del Quebec vindrà del setembre al desembre per cursar el primer trimestre del seu equivalent a 4t d’ESO al nostre centre. Després, del gener a l’abril, la nostra alumna marxarà al Quebec i cursarà el segon trimestre a l’institut canadenc.

Una ocasió immillorable per aprendre francès i potenciar noves vivències!

fsi mecd 2016